POUČAN EKO IZLET KROZ KLANAC POTOKA
SELJANEC-IVANŠĆICA
Puni energije i iščekivanja planinari PD LUDBREG krenuli su oko 9 sati, laganom šetnjom kroz klanac potoka SELJANEC- izvire u vodicama. Na početku našeg malog izleta, dogodilo se nešto sasvim neočekivano. Remar Ana pronašla je malenog, slatkog mačića, koji je bio sam i napušten u divljini te ga je uzela i udomila. Prije toga mačić je planinario sa nama u naručju.

U klancu potoka seljanec
Područje oko klanca uglavnom je stanište pjegavog daždevnjaka, a u okolnim šumama prebivaju divlje svinje i ostala sitna divljač. Na putu se mogu naći i raznolike vrste gljiva kao što su npr. Panjevčice- one rastu zimi i ljekovite su.

Panjevčice
Prolaskom kroz potok Seljanec i kroz šumu koja ga okružuje, ostali smo zadivljeni zbog toga što je sve to izgledalo kao da prolazimo kroz neku divnu oazu, punom svakojakih životinja, predivnih gljiva i drugih biljaka.

Breskvolika zvončika

Šuma kod Pokojca
Zadivljeni predivnim ljepotama šuma, nismo ni opazili kako vrijeme leti. Prošla su 2 sata, kako je bilo i predviđeno i stigli smo do planinarske kuće- 'Lujčekova hiža'. ( izgrađena 1977. godine, a njome upravlja HPD 'Milengrad' iz Budinščine. Kuća nosi ime pokojnog Ljudevita Hercega- Lujčeka, legende ovdašnjeg planinarstva. Otvorena je svake subote i nedjelje, te blagdanom, a o gostima brinu ljubazni domari Ljubica i Stjepan Rićko.)

Lujčekova hiža
Tražeći daždevnjake, u samom podnožju iza kuće, gdje se nalazi izvor pronašli smo veliku žabu, koja je izgledala kao neki smeđi balon. Kraj doma ima nogometno igralište na kojem je postavljen i košarkaški koš, gdje smo se malo zabavili igrajući košarku i nogomet. Nakon većeg odmora krenuli smo prema autima. Opet smo uživali u čarima šuma i potoku. Vrijeme je također brzo prošlo. Kako se kaže: 'U dobrom društvu i prirodi vrijeme brzo prolazi'.
 Pogled na vrh Ham iz starog sela Pokojec
Već pomalo umorni sjeli smo u auto oko pola četiri i svi veseli i radosni što smo se lijepo družili i postali još veći prijatelji, a također smo upoznali nova prijateljstva, krenuli kući!
Međutim prolazeći kroz kanjon potoka seljanec vršili smo promatranja, mjerenja i obilježavanja staništa biljaka.
Rezultati promatranja izvršenih u klancu potoka Seljanec u nedjelju, 11 studenog 2007. godine:
Cilj izleta bio je naučiti planinare kako se koristi Gps - Vista HCx etrex, upoznavanje sa zaštićenim i strogo zaštićenim vrstama, njihovim snimanjem na staništu, osnovama kartiranja pronađenih vrsta i specifičnih staništa.
Ulaz u klanac: 226m.n.v. (N 46° 12' 15'', E 16° 14' 27'')
Izvršeno kartiranje i snimanje:
A) grupa od 8 komada stabla samonikle tise (Taxus baccata L.)
265m.n.v. (N 46° 11' 52'', E 16° 14' 04'')
Ulaz u stjenoviti dio klanca nalazi se na 272m.n.v. (N 46° 11' 04'')
Izvršeno kartiranje i snimanje:
B) grupa od 6 grmova mekolisne veprine (Ruscuc hypoglossum L.)
337m.n.v. (N46° 11' 44'', E 16° 13' 58'')
C) stanište rane ozimice (Eranthis hiemalis(L) Salis.), koja cvate krajem zime, a podaci su uzeti za potrebe planiranih daljnjih istraživanja. 386m.n.v. (s obje strane potoka, od točke N 46 11' 26'', E 16 13' 55'' do točke N 46 11' 25'', E 16 13' 53'')
Završetak klanca nalazi s ena 395 m.n.v. (N 46 11' 20'', e 16 13' 52'').
Izvršeno kartiranje i snimanje:
D) primjerak lovorolisnog likovca (Daphne laureola L.)
398m.n.v. (N 46° 11' 15'', E 16° 13' 50'')
Opis staništa: Varaždinska županija, Krapinsko zagorska županija, Ivančica, između vrhova Ham (687 m.n.v.) i Veliki Krušljevec (511 m.n.v.), klanac potoka Seljanec (dužina oko 2000 m).
Brdska bukova šuma sa lazarkinjom, veliki broj primjeraka samonikle tise (Taxus baccata), mali broj primjeraka mekolisne i bodljikave veprine(Ruscus hypoglossom i R. Aculetatus), u klancu nije primječen lovorolisni likovac (Daphne laureola), tlo krševito, pjeskovita glina obogaćena humusom. Na stijenama rastu brojne papratnjače (osobito jelenski jezik, Phylitis scolopendrium). Zahvaljujući činjenici da je klanac nedostupan vozlima u njemu nisu evidentirana odlagališta smeća.
Uočeno nicanje visibaba (Galanthus nivalis L.), cvatnja smrdljive iglice (Geranium robertianum), breskovolisne zvončika (Campanula persicifolia L.), široke zvončike (Campanula patula L.), žučkaste grahorice (Vicia oroboides Wulf.). Niknule jestive gljive judino uho, na suhim granama crne bazge, barašunata panjevčica (Flammulina veleutipes), na suhom stablu i bukovača (Pleurotus ostreatus), na starom panju.

Jelenski jezik - zaštićen
 Nikle visibabe 11.11.2007 u klancu Seljanec
 Žučkasta graholika u klancu - zaštićena
Sudjelovali:
1. Kornelija Klarić
2. Goran Klarić
3. Nikola Klarić
4. Marko Horvat
5. Damir Klarić
6. Ana Remar
7. Željko Remar
Voditelj ekološke sekcije: Pisala:
Željko Remar Kornelija Klarić
Pomogao pisati:
Nikola Klarić
PS : Ovdje je link na kratki filmić iz klanca ovaj puta samo eksperimantalno :
http://www.crtice-hrvatske.com/filmi/PB116774.zip
Download traje oko 1 min ako imate dsl 1000 kb/s
Treba vam Treba vam i quick time player. Download : http://www.apple.com/quicktime/ |