Predio Šumi, još do prije nekoliko godina planinarima ugodno mjesto za duži predah nakon pješačenja sjevernim obroncima Ivančice, sada se naglo pretvara u odredište sve većeg broja motoriziranih vikendaša.Sa ciljem da izbjegnu čak i kratku šetnju pitomim i slikovitim brdima mnogi su izletnici u taj prelijepi dio ivanečkog kraja počeli dolaziti osobnim vozilima, motociklima i traktorima, a što bezobzirno narušava njegov prirodni sklad, te dosadašnji mir i tišinu.Iza njih gotovo u pravilu ostaju polu ugašena ognjišta, veće količine smeća i automobilskim gumama izgažena livada.
U cilju očuvanja područja Šumi u ovom trenutku nisu moguće nikakve zabrane, odnosno uvođenje pravila ponašanja posjetitelja, ali možda bi bilo korisno uz šumsku cestu postaviti ploču sa upozorenjem da se radi o sigurno jednom od najljepših i po prirodnim značajkama izuzetno vrijednom lokalitetu na Ivančici.
Naime, malo ljudi zna da se na Šumima iz vode potoka koji teče prostranom i njegovanom livadom već desetke tisuća godina taloži šupljikavi kamen sedra, a što i uvjetuje njegov krivudavi tok ukrašen brojnim kaskadama i malim slapovima.Potoci koji tvore sedru, sličnu onoj na Plitvičkim jezerima, u našem su kraju doista rijetki i stoga bi svi oni koji odluče dio vikenda provesti na Šumima trebali izbjegavati zagađivanje tamošnjeg potoka i njegove okolice, te uništavanje sedrenih tvorevina, jer one su već ionako izložene prirodnom raspadanju zbog znatnog smanjenja protoka vode nakon izgradnje tamošnje kaptaže.
Željko Remar
P.S. Mogući cilj slijedećeg izleta PD-a 'Lubreg'
Jedan od brojnih bukova na Šumima

Livada i potok na šumima

Slap visok 2 metra

Nedaleko od Ivanečke Željeznice kriju se Šumi
